KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ

TOSYA MESLEK YÜKSEK OKULU,

MALZEME VE MALZEME İŞLEME TEKNOLOJİLERİ BÖLÜMÜ

MOBİLYA DEKORASYON PROGRAMI DERS İÇERİKLERİ

 

 

1.SINIF GÜZ DÖNEMİ

AIT155- ATATÜRK İLKELERİ VE İNK. TARİHİ - I

Osmanlının çöküş sebeplerine genel bir bakış, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yol, Osmanlı’nın son dönemindeki fikir akımları, Mondros mütarekesi sonrasında ülkenin karşı karşıya kaldığı durum ve Atatürk’ün Samsun yolculuğu, Milli Mücadelenin ilk adımı, Milli güçler ve Misak-ı Milli, TBMM’nin kurulması, savaşın idaresini ele alması ve Batı Cephesindeki savaşlar, Büyük Taarruz ve zafer.

TDL155 TÜRK DİLİ - I

Dilin tanımı, dilin sosyal bir kurum olarak millet hayatındaki yeri ve önemi, dil-kültür münasebeti, Türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri, Türk dilinin gelişmesi ve tarihi devreleri, Türk dilinin bugünkü durumu ve yayılma alanları, Türkçenin ses özellikleri ve ses bilgisi ile ilgili kurallar, Türkiye Türkçesindeki ses olayları, imla kuralları ve uygulaması, noktalama işaretleri ve uygulaması, Türkçenin yapı özellikleri.

YDL157 YABANCI DİL - I

Basit, rutin bir değişim yöntemi. İyelik sıfatları. Sorular ve negatifler, ülkeler. Günlük nesneler, ülkeler, zıt sıfatlar. Ne zaman? Sosyal ifadeler: Özür dilerim. Affedersiniz. Kaç tane var /  Yer edatları. Seyahat ve bilet satın hakkında bilgi vermek ve almak. Katılıyorum ve diğerleri ile katılmıyorum, bir yemek siparişi. Etkinlik ve aktiviteler açıklayın. Hızlı seviyor ve Sevmedikleri. Aile ve yaşam koşulları açıklayınız. Basit Geçmiş Zaman.

MOB101 MESLEK MATEMATİK - I

Set ve sayı kavramları, işlevleri, Limit ve Süreklilik, Türev, Bazı Özel Fonksiyonlar, Türev, türev, belirsiz sınırlar geometrik ve fiziksel anlamı, eğri çizimleri

MOB105 TEKNİK RESİM

Giriş ve önemi, teknik çizim, teknik çizimde kullanılan aletler; Hatları; Mühendislik yazı; Geometrik çizimler; Projeksiyonlar; noktası Projeksiyonları: doğrular ve düzlemler; nesnelerin İzlenme; Ölçek ve ölçülendirme; Bölüm vadeli.

MOB107 BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM – I

Düzenleme komutları ve uygulamalar mevcut Cad programlarının tanıtım süreç tasarımı, AutoCad program penceresi, koordinat girişleri, temel çizim komutları

MOB111 BİLGİ VE İLETİŞİM TEKNOLOJİSİ

Bu dersin temel bilgisayar kullanımı, İşletim Sistemi, metin editörü, Elektronik tablolama, Sunum, Veritabanı Oluşturma ve internet eğitimi verilmiştir.

MOB117 AĞAÇ MALZEME TEKNOLOJİSİ

Ahşap oluşumu ve yapısı, ahşap mikroskopik ve makroskopik özelliği. Ahşap, kimyasal ve fiziksel özellikler. Karakteristik ahşap malzeme mekaniği. Ahşap genişleme ve daralma, İğne ve ahşap yapraklı büyük bir karakteristik ve kullanım imkanı

MOB119 MOB. İMALAT. TEMEL İŞLEMLER

Atölyenin tanıtımı ve iş güvenliği hakkında bilgilendirme; öğrencilerin el becerilerinin geliştirilmesine yönelik uygulama çalışmaları; kenar kaplama, yüzey kaplama ve uygulamaları; ahşap iskelet teknikleri; ahşap oyma teknikleri; ahşap kakma teknikleri; ahşap tornalama teknikleri; ahşap yapım teknikleri; mobilya döşeme teknikleri; mesleki gelişim; çeşitli üretim işlemlerinin yapılması bu dersin içeriğini oluşturmaktadır.

 

1.SINIF BAHAR DÖNEMİ

AIT166 ATATÜRK İLKELERİ VE İNK. TARİHİ – II

Ulusal eğitim, kültürel, sosyal ve ekonomik alanlarda mücadele ediyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin iç ve dış politikalarında Atatürk'ün hayatı, Türk devriminin strateji, siyasi arenada büyük devrimler, sosyal yapı ve sağlık. Atatürk ilkeleri ve bu ilkelere karşı tehditler yönetti. Jeopolitik ve Türkiye'nin jeopolitik konumu.. Türk Gençliği'ne yönelik psikolojik tehdit.

TDL166 TÜRK DİLİ – II

Sözel anlatım. Yazılı anlatım (Kompozisyon). Mektup, reklam, reklam, otobiyografi. Makale, deneme, eleştirmenler. Bellek, voyager, biyografi, otobiyografi. Röportaj, öykü, roman, tiyatro, masal.
Rapor, kayıt. Edebi eser türleri Uygulamaları. Bilimsel araştırma için Yöntemleri (kaynakları bulma ve yazma, konu, kısıtlama seçimi). Metin çalışmaları ve özel ürünler

YDL168 YABANCI DİL – II

Simple Past: negatif, evet / hayır soruları ve kısa cevaplar. Şimdiki Basit sorular, önce geçmiş zaman. cümleleri. Yerleri açıklayan Sıfatlar. Sağlık sorunları ve tedavi. Olabilir; gidiyor: evet / hayır soruları ve kısa cevaplar. Pozitif ve negatif oldu: yaşam deneyimleri için mükemmel Şimdiki? Soruları ve kısa cevaplar.

MOB102 MESLEK MATEMATİK – II

Set ve sayı kavramları, işlevleri, Limit ve Süreklilik, Türev, Bazı Özel Fonksiyonlar, Türev, türev, belirsiz sınırlar geometrik ve fiziksel anlamı, eğri çizimleri

MOB104 BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÇİZİM – II

Tasarım süreci,Güncel Cad programlarının tanıtımları, AutoCad program penceresi, Koordinat girişleri, Temel çizim komutları, Düzenleme komutları ve uygulamalar

MOB106 AĞAÇ İŞLEME MAKİNALARI

Kesme teorisi ve yöntemleri, makine atölyelerinin genel yapısı, fiziki donanımları ve çalışma ortamını etkileyen faktörler, aspiratörler, ısıtma ve aydınlatma sistemleri, ağaç işleme makinelerinin tanımı ve sınıflandırılması; temel işlem makineleri ve yardımcı elemanlar; biçme, kesme, rendeleme, delik, şekillendirme, el makineleri.

MOB118 MASİF MOBİLYA

Masif, panel ve döşemeli mobilya üretimi ile ilgili bağımsız çalışmayı gerçekleştirmek amacıyla mobilya endüstrisindeki üretim sürecine adaptasyonları sağlanan öğrencilerin tekil ve grup makinelerde birebir çalıştırılmaları; Sipariş üretimine katılma; Montaj uygulamaları; Üst yüzey işlemleri uygulamaları; Üretim planlama ve maliyet analizi uygulamaları.

MOB112 MESLEK RESİM – I

Tasarım süreçleri, amaçlar, tasarımında estetiklik, fonksiyonellik ve mühendislik, Mobilya teknik resminin özellikleri, görünüş çıkarma, ölçek, ölçülendirme, kesit ve detaylandırma, tarama, tabla en birleştirmeleri, tabla boy birleştirmeleri, çerçeve köşe birleştirmeler.

MOB215 YAPAY LEVHA ÜRETİMİ

Kereste yumuşatma yöntemleri, kaplamalar ve kaplama elde etme yöntemleri; Kaplamaların kurutulması; Kaplamaların mobilyada kullanım özellikleri; Tutkallar ve tutkallama yöntemleri; Kontrplaklar ve üretim yöntemleri; Kontrplakların mobilyada kullanım özellikleri; Kontrtablalar ve üretim yöntemleri; Kontrtablaların mobilya üretiminde kullanım teknikleri; Plastik laminatlar; Yonga levha üretimi ve kalıplanmış, çimentolu, genel amaç, alçılı, kaplamalı, okal, yönlendirilmiş yonga levhalar; Yonga levhaların mobilya üretiminde kullanım teknikleri; Lif levhalar ve hafif, orta yoğun ve sert ve çok sert lif levha üretimi; Lif levhaların mobilya üretiminde kullanım teknikleri; Dolgu levhalar

MOB122 MEKÂN DONATI

Dekorasyonun tanımı ve tanıtımı. Tesisatlar, su, hava, gaz ve elektrik. Çevre etmenleri, su ve nem, ses, ışık ve yalıtım. Duvar, tavan ve döşeme kaplamaları ve uygulamaları. Pencereler, kapılar, bölmeler, duvar dolapları, ticari vitrinler, ahşap ve çelik merdivenler, şömineler ve uygulamaları

 

2.SINIF GÜZ DÖNEMİ

MOB201 MESLEK RESİM - II

Tasarımında estetik, fonksiyonellik ve mühendislik, renk, rengin etkileri, sıcak ve soğuk renkler, farklı mekânlarda kullanılan mobilyalar, ölçüleri, uygulama örnekleri

MOB203 ÜST YÜZEY İŞLEMLERİ - I

Üst yüzey işlemlerini tanımı ve amaçları. Ağaç malzeme yüzey işlemlerini etkileyen faktörler. Ağaç malzemenin üst yüzey işlemlerine hazırlanması ve renk açma işlemleri. Tutkal ve reçine lekelerinin üst yüzey işlemlerine etkisi. Ağaç boyaları, koruyucu katman ve vernik sistemleri. Üst yüzey işlemleri atölyelerinin kuruluşu ve düzenlenmesi. Yüzey işlemleri metotları ve kullanılan makineler.

MOB221 PANEL MOBİLYA İMALATI-I

Panel malzeme hakkında genel bilgi. Panel  mobilya imalatında kullanılan makine, alet ve avadanlıkların çalışma prensipleri, iş güvenliği esasları. Proje oluşturma ve kesim listesi hazırlama. İş parçalarının kesimi ve üretim işlemleri. Üst yüzey işlemleri ve montaj.

MOB207 KALİTE GÜVENCESİ VE STANDARTLAR

Kalite ve kalite kontrol ile ilgili temel kavramlar. Ağaç işleri ve mobilya endüstrisinde kalite kontrol teknikleri. Temel standartlaşma kavramları, meslek alanında standardizasyon, Toplam Kalite Yönetimi, mesleki ürünlerde denge ve kalite performans testleri, güvenilirlik kavramı. Ulaştırma modeli; Atama problemi.

MOB223 MEKÂN PROJESİ ÇİZİMİ-I

Temel tanımlar, tasarım elemanları, tasarım birey ilişkisi, tasarımda estetiklik, fonksiyonellik ve mühendislik, renk, rengin etkileri, sıcak ve soğuk renkler, mekan yerleşim özellikleri, ergonomi ve birey eylemleri, antre, salon, mutfak, ebeveyn ve çocuk yatak odaları, çalışma odası birey eylemleri, kullanılan mobilyalar ve ölçüleri, uygulama örnekleri.

MOB211 AĞAÇ SÜSLEME TEKNİKLERİ

Mobilya gelişimini etkileyen temel faktörler, Türk Mobilya ve Mimarisi ve süsleme sanatları, mobilya stilleri, günümüz modern mobilyaları, tasarım fikirleri, gelecek mobilya tasarımları, gelecekte mobilyanın alacağı rol.

MOB213 BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÜRETİM(CAM)-I

Çizim 1 / 100 ölçekli ve 1 / 1 ölçekli detaylı görüşlerini sürgülü kapak, kitaplık, ekran masa, sandalye ve yatak ünitesi rafları, büyük tıp göğüs, komodin vb. mobilya donatılarını SolidWorks ile çalışma parça, net resim ve montaj çalışmaları.

MOB217 MESLEKİ YABANCI DİL

Mesleki bilgilerin İngilizce içeriği

MOB219 KONSTRÜKSİYON

Mobilya yapımında kullanılan konstrüksiyon çeşitlerinin tanımı. Masif, çerçeve, ızgara, kontra ve komple konstrüksiyonlar. Masif birleştirmeler; yan yana ve boy birleştirmelerin tanıtılması ve uygulama yerleri; masif konstrüksiyon tabla, köşe birleştirmeleri elyaf köşeye parelel ve elyaf köşeye dik birleştirmelerin tanıtılması ve uygulama sahaları. Çerçeve ve köşe birleştirmeler ve çerçeve konstrüksiyonlar

 

2.SINIF BAHAR DÖNEMİ

MOB202 ÜSTYÜZEY İŞLEMLERİ – II

Üst yüzey işlemlerini tanımı ve amaçları. Ağaç malzeme yüzey işlemlerini etkileyen faktörler. Ağaç malzemenin üst yüzey işlemlerine hazırlanması ve renk açma işlemleri. Tutkal ve reçine lekelerinin üst yüzey işlemlerine etkisi. Ağaç boyaları, koruyucu katman ve vernik sistemleri. Üst yüzey işlemleri atölyelerinin kuruluşu ve düzenlenmesi. Yüzey işlemleri metotları ve kullanılan makineler.

MOB218 ERGONOMİ

Giriş ve konu Ergonomi Ergonomi (ya da insan faktörleri) bir sistem, insan ve diğer unsurları arasındaki etkileşimler anlayışı ile ilgili bilimsel bir disiplin ve insan optimize etmek için teori, ilke, veri ve tasarım yöntemleri geçerli olan meslek esenlik ve genel sistem performansını.

MOB222 MEKAN PROJESİ ÇİZİMİ-II

Mobilya yapımında inşaat tanımı. Massif, çerçeve, ızgara, kontrplak ve tam yapılar. Massif birleştirmek, yan ve uzunluk birleştirici ve uygulama yerleri yan tanıtan; masifi inşaat tepsisi, köşe birleştirici lifleri köşe birleştirici ve sağ lifleri köşe ve uygulama alanları birleştiren paralel olarak tanıtılması. Çerçeve ve köşe birleştirici ve çerçeve konstrüksiyonlar.

MOB224 AHŞAP LEVHA ÜRETİMİ

Kereste yumuşatma yöntemleri, kaplamalar ve kaplama elde etme yöntemleri; Kaplamaların kurutulması; Kaplamaların mobilyada kullanım özellikleri; Tutkallar ve tutkallama yöntemleri; Kontrplaklar ve üretim yöntemleri; Kontrplakların mobilyada kullanım özellikleri; Kontrtablalar ve üretim yöntemleri; Kontrtablaların mobilya üretiminde kullanım teknikleri; Plastik laminatlar; Yonga levha üretimi ve kalıplanmış, çimentolu, genel amaç, alçılı, kaplamalı, okal, yönlendirilmiş yonga levhalar; Yonga levhaların mobilya üretiminde kullanım teknikleri; Lif levhalar ve hafif, orta yoğun ve sert ve çok sert lif levha üretimi; Lif levhaların mobilya üretiminde kullanım teknikleri; Dolgu levhalar

MOB212 ÜRETİM YÖNTEMİ

İşlemlerin doğası ve içeriği, işletme stratejisi ve küresel rekabet, mamul, hizmet tasarımı, proses seçimi ve tasarımı, kalite yönetimi, kapasite planlama, tam zamanında üretim sistemleri, kuruluş yeri seçimi, iş yeri düzenleme, görev tasarımı ve iş ölçümü, tedarik zinciri yönetimi, sıralama, envanter yönetimi

MOB216 İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞÇİ SAĞLIĞI

Hizmet sözleşmesinin tesisi, sözleşmenin sona erme sonuçları, çalışma, dinlenme süreleri, tatiller, tazminatlar ve genel olarak çalışanların hukuki hakları, sosyal riskler ve bu riskler karşısında sigortalıya sağlanan yardım ve hizmetleri içermektedir.

MOB220 PANEL MOBİLYA İMALATI-II

Panel malzeme hakkında genel bilgi. Panel  mobilya imalatında kullanılan makine, alet ve avadanlıkların çalışma prensipleri, iş güvenliği esasları. Proje oluşturma ve kesim listesi hazırlama. İş parçalarının kesimi ve üretim işlemleri. Üst yüzey işlemleri ve montaj.

MOB214 GİRİŞİMCİLİK

Girişimcilik ile ilgili kavramlar, Girişimciliğin önemi ve gelişimi, Girişimcilerdeki özellikler, İç ve dış girişimcilik, Girişimcilikte motivasyon, Girişimcilikte yaratıcılık ve yenilikçilik, Buluş, marka ve tasarımların korunması, Girişimcilikte iş fikirleri, İş planı hazırlama ve doküman haline getirilmesi, İş planı içinde yönetim, pazarlama, finans ve üretim planları, Girişimcilik öyküleri, Girişimcilikte örnek olay incelemeleri.