Üniversitemizin Kırgızistan’daki 3 devlet üniversitesi ile yaklaşık 8 yıldır sürdürdüğü işbirliği iki ülke arasında sosyo-ekonomik, kültürel ve turizm konularında da hızla gelişirken önce Kastamonu Belediyesi önceki gün Taşköprü Belediyesi dün de Tosya Belediyesi Kırgızistan’dan kardeş belediye protokollerinin imzalanması ile soydaş ülke ilkesine kardeş ülke ilkesi de eklendi.

Tosya Belediyesi, Kırgızistan’ın Başkenti Bişkek’in merkez sınırları içerisinde yer alan, Türkçe’nin en temel ve Türk dili araştırmalarının en önemli kaynak eserlerinden olup İslâmî Türk edebiyatının adı bilinen ilk şair ve düşünürü Kutadgu Bilig’in yazarı Yusuf Has Hacip’in memleketi olan 60 bin nüfuslu Tokmok şehri ile ‘Kardeş Belediye’ ilan edildi.

27 Aralık 2018 tarihinde Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistanlı konukları Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Politikaları ve Kurumsal Yapılanma Danışmanı Bakıtbek Natbekov, Chüy Vali vekili Elkinbek Ashyrbaev, Chüy Vali Yardımcısı Muratbek Nurmamatov, Talas Valisi Murat Murataliev, Talas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aybek Upenov, Talas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Melisbek Turgunbaev, Talas Belediye Başkanı Aydarbek Cusupbekov, Tokmok Belediye Başkanı Daniyar Amangeldiev, Bakat-Ata Kaymakamı ve Belediye Kayyumu Çolpankul Törükulov, Kara-Buura Kaymakamı ve Belediye Kayyumu Baratbek Sıdıkrazarov, Coğrafya ve Pedegoji Fakültesi Dekanı Uken Mirzabekova, Talas Bölge Şehircilik ve Mimarlık Müdürü Artık Murataliev, Tekonolji ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Aynura Kurmanalieva ve İşadamı Nurbek Köödökov ile birlikte Tosya’ya geldi.

Kültür Merkezi’nde Kaymakam Deniz Pişkin, Belediye Başkanı Kazım Şahin, YÜksekokulumuz Müdürü Doç. Dr. Selahattin Kaymakçı ve öğretim görevlileri tarafından karşılanan Kırgızistanlı soydaşlar kısa bir dinlenme sonrası salona alındı. Saygı duruşunun ardından her iki ülkenin milli marşları ile başlayan programda Belediye Başkanı Kazım Şahin tarafından selamlama konuşması yapıldı. Başkan Şahin konuşmasında kısaca Tosya’yı ekonomik ve turizm konularına ilişkin sunumunun ardından Kırgızistanlı konuklara hoş geldiniz derken Rektör Seyit Aydın’a da teşekkür etti.

Daha sonra Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın da konuşmasında üniversite olarak Kırgızistan’daki 3 devlet üniversitesi ile yaptıkları işbirliğine değinerek Kastamonu ve Kırgızistan Talas Üniversitesi arasında yapılan anlaşma doğrultusunda Talas’ta Kırgız-Türk Fakültesi açılması için gerekli protokolün imzalandığını söyledi. Kastamonu Belediyesi ile başlayan Kardeş Şehir anlaşmalarına Taşköprü ve Tosya’nın da katıldığını, ayrıca Kastamonu Barosu’nun da Kırgızistan Barosu ile Kardeş Baro olduklarını söyledi.

ASHYRBAEV; ‘KENTLERİMİZ BENZER ÖZELLİKLER TAŞIYOR’

Kırgız konuklardan Chüy Vali vekili Elkinbek Ashyrbaev de yaptığı konuşmasında; Tosya ile Kardeş şehir protokolü imzalanacak olan Tokmok kentinin sanayi, tarım ve hayvancılık konularında benzerlik teşkil ettiğini ifade ederek; “Önce Kastamonu, sonra Taşköprü ve son olarak da Tosya’da bulunmaktan ve Türk soydaşları tarafından ağırlanmaktan mutluluk duyduk. Burada yabancılık çekmiyoruz, zira sizler bizim soydaşımız ve kardeşlerimizsiniz. Kastamonu Üniversitesi öncülüğünde üst üste yapılan anlaşmalarla dostluğumuz, kardeşliğimiz ve işbirliğimiz her geçen gün artmaktadır” diyerek ev sahipliğinden dolayı Tosya Belediyesi’ne,  destek ve ilgilerinden dolayı da Rektör Seyit Aydın’a teşekkür ederek, Tosya heyetini de Kırgızistan’a davet etti.

Daha sonra kürsüye gelen Tokmok Belediye Başkanı Daniyar Amangeldiev ise konuşmasında; Üniversitemiz Rektörü Seyit Aydın’ın katkıları ile Tokmok Belediyesi ile Tosya Belediyesi’nin Kardeş Belediye ilan edileceğinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

KERDEŞ ŞEHİR PROTOKOLÜ İMZALANDI

Konuşmaların ardından Kırgızistan’ın milli giysisi ile sahne alan Kırgız bir sanatçı tarafından Kırgızistan’a özgü enstürmanı ile sunulan mini konser, salonu dolduran Yüksekokulumuz öğrencileri ve konuklar tarafından büyük alkış aldı. Yine Talas Üniversitesi Coğrafya ve Pedegoji Fakültesi Dekanı Uken Mirzabekova da milli çalgıları eşliğinde yorumladığı Kırgız şarkıları ile konukların büyük beğenisini topladı.

Salondaki toplantının ardından Kırgızistanlı konuklar, Kültür Merkezi’nin üst kattaki salonuna alındı. Burada Chüy Vali vekili Elkinbek Ashyrbaev tarafından Belediye Başkanı Kazım Şahin’e Kırgız Milli Kıyafeti olan Çapan giydirildi ve çeşitli hediyeler verildi. Ardından alkışlar eşliğinde Kırgızistan’ın Tokmok Belediye Başkanı Daniyar Amangeldiev ile Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin tarafından karşılıklı Kardeş Belediye protokolü imzalandı. İmza tören sonrası Başkan Şahin tarafından konuklara Tosya’yı tanıtan broşürlerin yanı sıra Tosya pirinci, Tosya kesesi ve Tosya bıçkısı hediye edildi.

KONUKLAR ONURUNA AKŞAM YEMEĞİ

Kültür Merkezi’ndeki programların sonra ermesinin ardından Belediye Başkanı Kazım Şahin tarafından Doğramacı Restoran’da  Kırgız konukları onuruna bir akşam yemeği ikramının ardından konuklar Kastamonu’ya uğurlandı.